Pieredzes stāsti

Anna*

krūts piena saņēmēja (*vārds mainīts, vēlas palikt anonīma)

Cik tālu tu esi gatava iet, kad uz spēles ir likta tava bērna veselība?! Tā es varētu raksturot savas sajūtas un notikumus, kad mana bērna svars bija nokritis kritiski zemu.

Esmu jaunā mamma nu jau 4 mēnešus vecai meitiņai, mana un mana vīra lielā laime, nav diena, kad viņu nesamīļojam, nesabučojam un neapbrīnojam. Tagad mūsu ikdiena jau ir nostabilizējusies, meitiņu barojam jaukti, talkā nāk mākslīgais piena maisījums (ko nepavisam nebijām plānojuši), krūts piens no manis (cik es spēju to dot savam bērniņam) un krūts piens no citas mammas…Tieši tā, arī citas mammas piens tiek dots manam bērniņam. 

Kāds par šo teiks: “Bravo!”, kāda teiks: “Nekad mūžā ko tādu nedarītu ar savu bērnu!”

Drošvien kādreiz es būtu sevi pieskaitījusi otrajam pulciņam.

Kad piedzima meitiņa, nebiju iedomājusies, ka nāksies iet cauri tādai emociju gammai. Pastāstīšu mūsu pieredzi par donoru krūts pienu.

Meitiņa piedzima Jūrmalā, pirmās dienas pagāja gan mierīgi, gan ar raudāšanu, bērna svars piedzimstot bija brangs un tā nu tas nokrita līdz pieļaujamai normai, un mūs palaida mājās. 

Slimnīca bija ļoti noslogota - kad ieradāmies uz dzemdībām, nebija neviena brīva vieta, laikam tas, ka tā bija tik pilna, lika personālam palaist mūs garām bez neviena padoma, tajā skaitā par zīdīšanu. 

Atbraucot mājās, svētlaimīgā sajūta, ka esam trijatā, drīz mijās ar bailēm un uztraukumu, jo, ritot meitas pirmajām dzīves dienām, viņa kļuva raudulīga, tad jau apātiska un švaka. Viņas svars ļoti samazinājās, izrādās, bija problēmas ar zīdīšanu. Es nesapratu neko, pieredze nulle, satraukums 100%, ko darīt, kam prasīt, bērna ģimenes ārsts vēl nebija atnācis pie mums, biju klausījusies tikai teorētiskas lekcijas, nekas klātienē pandēmijas dēļ nebija ne dzirdēts, ne redzēts. Meita nebija nokārtojusies vairākas dienas, mēs ar vīru panikā. 

Pirmo palīdzību meklēju pie cilvēka, kas vadīja lekcijas, gatavojoties dzemdībām. Mans viens no lielajiem palīgiem - Jana Biezā. Nenormālā stresā sazinos ar viņu, viņa saka, ka ar steigu jāsauc zīdīšanas konsultants. Tā arī darām, vēl viens mans lielais palīgs - Jūlija Melngaile. Sarunājām tikšanos, bet jūtu, ka nav labi, bērns paliek aizvien švakāks. Bailes un panika mijās viena ar otru, veselais saprāts sen kā atslēdzies un tad pieslēdzās mans trešais palīgs - mana tuva draudzene, kas dzīvo vienā mājā ar mani. Viņa bija jau vērsusies pie zīdīšanas konsultanta ar savām problēmām un pastāstīja man metodi, ko ir uzzinājusi no zīdīšanas konsultanta, šļircē ievelk atslauktu krūts pienu, pievieno zondi vienā galā un ar plāksteri piestiprina pie miesas zondi tā, lai zondes brīvais gals ir līdz ar krūšu galu, tad krūti dod bērniņam, veicot divas funkcijas, bērns zīž mammas krūti un no zondes zīž atslauktu pienu. Viņa bija atnesusi visu nepieciešamo un trauciņu ar savu krūts pienu. Visu salikām un bērns saņēma šo pieniņu, viņa pilnīgi saspringa, ka beidzot kaut kas ir nonācis viņas puncītī, bērns tvēra malkus, sūca un sūca, bet tas nebija mans piens. Pirmajā brīdī par to pat nedomāju, galvenais, lai viņa ātrāk atžirgst, tad vīrs aizbrauca pēc mākslīgā piena maisījuma, bet es tik ļoti to nevēlējos izmantot un ticēju, ka pašai taču izdosies, turpināju dot draudzenes atslaukto pienu. Tad ieradās mans nākošais lielais palīgs - zīdīšanas konsultante Jūlija, pārrunājām satvērienu, protams, tas man arī nebija pareizs, atkārtojām, kā barot bērnu caur zondi, viņa pastāstīja, kā rīkoties, lai veicinātu sava piena veidošanos, un sarunājām, ka pilnā viņas uzraudzībā darbojamies tālāk. Jūlija bija priecīga, ka es jau izmantoju donoru pienu, jo krūts piens ir pats labākais bērnam. Jūlija devās prom, bet es nespēju pieņemt šo domu, ka man savam bērnam jādod citas mammas piens. Tagad es varu pateikt tikai un vienīgi milzīgu paldies savai draudzenei, kas bija man blakus un palīdzēja, bet tajā brīdī manas domas bija tik mainīgas.

Es zinu, ka krūts piens ir pilns ar labiem un bērnam svarīgiem labumiem, ka primāri ir mammas piens, bet, ja tā kaut kādu apstākļu dēļ nav, tad nākamā izvēle ir donoru piens un pēdējā - mākslīgais piena maisījums, bet sagremot to bija tik ļoti grūti…Rūpēs par savu bērnu es turpināju dot dāvināto pienu, mana mīļā draudzene katru dienu bija klāt ar trauciņu atslaukta pieniņa, lai gan pašai ir bērniņš un ir ko darīt. Ar kaut kādu smadzeņu puslodi es tiku galā un turpinājām dot dāvināto pienu. Tad seko ceturtais lielais palīgs, kas ir arī šajā visā karuselī un ir tik ļoti atbalstošs, mans vīrs, kas ceļas naktī, silda pienu, pilda šļircēs, tur zondi, mazgā šļirces un tā uz riņķi, nevienu brīdi nav pārmetumi, čīkstēšana vai kas cits. Visu darām, lai tikai mūsu bērns saņemtu to labāko un atgūtu svaru. Un tad sāk ierunāties otra smadzeņu puslode - tas nav mans piens. Ir ļoti grūti to sagremot, ir cīņa ar sevi, roka stiepjas pēc mākslīgā piena maisījuma un atkal cīņa ar sevi, ka NĒ, tas ir galējais variants.

Neizturu spriedzi un sazinos ar Janu Biezo, kas sniedz man emocionālu atbalstu un mēs izrunājamies, galvenais, kas no sarunas man paliek atmiņā ir frāze - ka ir grūti pieņemt citas mammas pienu, bet vieglāk pieņemt mākslīgo piena maisījumu, jo tas ir nācis no gotiņas un gotiņa nav konkurence kā cita mamma. Tā nu tas ir, cita mamma tomēr uzreiz liekas kaut kā savādāk. Tad otra frāze, ko viņa man teica, tomēr lika aizdomāties vairāk - tu esi vislabākā mamma, jo dod savam bērnam labāko, pārkāpjot pāri saviem principiem un noliecot galvu savam ego, tu dod viņam dzīvības eleksīru, kas ir vissvarīgākais jaundzimušam bērnam. Pārdomu brīdis pēc sarunas, vīra atbalsts, draudzenes palīdzība un Jūlijas pieejamība 24/7 un kontrole, viss kopā ir devis pozitīvu rezltātu! Dāvinātais piens, nenormāls darbs, lai sastimulētu savu krūts pienu, galvas sakārtošana. Meitiņa atguvās, svars pienāca klāt, liels darbs tika ieguldīts. Nekas, protams, nav apstājies. Savu pieniņu esmu ieguvusi jau vairāk, donoru pienu joprojām dodu kopā ar savu atslaukto pienu, tāpat arī piena maisījumu. Tā nu mēs dzīvojam un cīnāmies vēl joprojām, lai es iegūtu vairāk piena, bet arī dāvinātais piens ir mūsu ikdienā, un viss ir labi, jo zinu, ka daru visu, lai dotu savam bērnam pašu labāko.

Lasīt vairāk

Vairāk stāstu

Zane

krūts piena dāvinātāja

"Tā sākās mans “piena bankas” stāts saldētavas pirmajā atvilktnē, un pēc tam jau ieņēma arī otro atvilktni un arī vīramātes saldētavu. Tam visam pa vidu zīdīšana norītēja veiksmīgii, un šīs bankas krājumi potenciāli skatījās uz utilizēšanu."

Lasīt visu stāstu

Ilze

krūts piena dāvinātāja

"Tiesa, sākotnēji nezināju, kā viss notiks - vai būs jāveic kādas pārbaudes, bet arī no tā nenobijos. Jutos gandarīta un priecīga, ka spēju ar savu pieniņu izbarot ne vien savu mazulīti, bet vēl kādu."

Lasīt visu stāstu

Grēta

krūts piena dāvinātāja

"Kad biju beigusi zīdīt savu bērniņu, sapratu, ka saldētavā joprojām ir rezerves ar atslaukto pienu, kuru mans mazulis vairs nevēlējās lietot uzturā. Tāpēc sāku meklēt alternatīvas un apsvērt, ko darīt ar uzkrāto pienu."

Lasīt visu stāstu

Laisma

krūts piena dāvinātāja

“Māsas mazulis bija vien pāris dienas vecs, kad radās situācija, ka māsai jādodas uz akūtu aklās zarnas operāciju. Tā kā es joprojām zīdīju savu bērniņu, tad šķita loģiski, ka pāris dienas varu zīdīt arī viņas bērniņu."

Lasīt visu stāstu

Informācija iepazīšanai

Platforma darbojas kā tehnisks resurss, kas sniedz ar mātes piena apmaiņas procesu saistītu informāciju, kā arī ļauj ievietot un iegūt informāciju par mātes piena dāvinātāju un saņēmēju nolūkā padarīt iespējamu šo personu saziņu. Mātes piena apmaiņas process, par kuru savstarpēji vienojas tikai mātes piena dāvinātājs un saņēmējs, nav un nedrīkst tikt saistīts ar platformu vai platformas uzturētāju, šis process ir brīvprātīgs, nekomerciāls un nereglamentēts.

Viss platformā esošais saturs par mātes piena apmaiņas procesu, mātes piena dāvinātāju un saņēmēju kalpo tikai informatīvam mērķim. Šis saturs nav un nevar tikt iztulkots kā ieteikums, padoms, rekomendācija u.tml. rīkoties noteiktā veidā. Visus riskus, kas saistīti ar paļaušanos uz platformas saturu, nes tikai pats platformas satura izmantotājs; nedz platformas uzturētājs, nedz personas, kuru viedokli platformas uzturētājs ir publiskojis platformā, paršiem riskiem nav atbildīgi.

AR MEDICĪNU SAISTĪTOS JAUTĀJUMOS JĀKONSULTĒJAS AR ĀRSTU VAI, KUR TAS IR PIEMĒROJAMS, AR CITU ATTIECĪGO VESELĪBAS APRŪPES SPECIĀLISTU. ŠĀDU KONSULTĀCIJU NEVAR AIZSTĀT PLATFORMAS SATURS.

ATTIECĪBĀ UZ PLATFORMAS DARBĪBAS NODROŠINĀŠANU NAV SNIEGTAS NEKĀDAS GARANTIJAS. PLATFORMAS UZTURĒTĀJS UN PERSONAS, KURU VIEDOKLI PLATFORMAS UZTURĒTĀJS IR PUBLISKOJIS PLATFORMĀ, APROBEŽO SAVU ATBILDĪBU MAKSIMĀLĀ APJOMĀ, KĀDĀ TO PIEĻAUJ PIEMĒROJAMIE NORMATĪVIE TIESĪBU AKTI.