Drošība

Drošības apsvērumi mātes piena apmaiņas procesa drošai un veiksmīgai norisei

1. Platformas izmantošana

Šī platforma var tikt izmantota tikai un vienīgi kā līdzeklis, lai padarītu iespējamu saziņu starp piena dāvinātāju un piena saņēmēju. Krūts piena apmaiņa veicama, lai nodrošinātu vislabāko iespējamo uzturu mazuļiem un nav pieļaujama tā pārdošana trešajām personām.

Mātes piena donoru kustība ir izplatīta visā pasaulē un Eiropā tā ir sastopama gandrīz vai visās valstīs un ar šo platformu mēs vēlamies iesaistīt arī Latviju pasaules mēroga kustībā. Vairāk par pasaules pieredzi sadaļā “Par projektu”.

Katrs mātes piena apmaiņas procesā iesaistītais uzņemas pilnu atbildību par savu izvēli un rīcību, kā arī apzinās iespējamos riskus apmaiņas procesā. Piena dāvināšana var būt vienreizēja, noteikta apjoma apmaiņa vai arī periodiska un ilgstoša piena dāvināšana. Par to vienojas abas iesaistītās puses personīgi.

Nekad un nekādā gadījumā nepērciet par naudu krūts pienu, pat ja avots šķiet uzticams, jo krūts piena dāvināšana ir nesavtīgs un brīvprātīgs process!

Pasaules Veselības organizācija uzsver, ka donora piena izmantošana ir dabīgākais un nākamais labākais uzturs jebkuram mazulim, kam nav iespējams saņemt savas mātes pienu. Tomēr šāda veida papildu barošanai tāpat kā jebkura veida zīdaiņu barošanai, izņemot zīdīšanu, ir savi riski. Iepazīšanās ar šo informāciju var palīdzēt apzināt šos riskus.

2. Apzināta izvēles veikšana

Apzinātu izvēli par labu donora pienam bērna vecāki var izdarīt, tikai pamatojoties uz visu pieejamo informāciju, rūpīgi un objektīvi izsverot visus par un pret. Ir svarīgi ņemt vērā, ka tad, kad vecāki meklē informāciju par drošu piena apmaiņu vai atbalstu šādai apmaiņai, jāpārbauda visa pieejamā informācija – vai tā ir ticama, vai tā sakrīt ar personīgo viedokli. Tas ir vienīgais veids, kā izdarīt patiesi apzinātu izvēli.

Visā pasaulē ir piena bankas, kurām ir savi piena apmaiņas standarti, kas pēc daudzu saņēmēju domām, bieži ir pārāk stingri. Latvijā šobrīd šada iespēja vēl nepastāv. Dažkārt mēģinājumus ieviest standartus veic kopienas pediatri vai citi profesionāļi, pamatojoties uz personīgo spriedumu un pārliecību. Bieži vien šādi veidoti standarti nav atbalstīti ar uzticamiem pētījumiem.

Pašreizējos Latvijas apstākļos vispilnīgākais informācijas avots par donoru pienu ir internets, un vienīgais veids, kā apzināti izvēlēties par labu mātes pienam, ir brīvprātīga nekomerciāla donoru piena apmaiņa.

3. Droša piena ziedošana - veselīgs donors

Donormātes atbildība ir veselības paškontrole, savlaicīgi informējot saņēmēju par veselības problēmām, kas radušās, un, ja nepieciešams, sevis kā donora noraidīšana.

Donora piena saņēmējiem ir tiesības iepazīties ar piena donores dzīves sociālajiem apstākļiem, viņas dzīvesveidu un paradumiem.

Mātei donorei ir nesen veikti asins analīžu rezultāti par HIV, B un C hepatītu, sifilisu, masaliņām, cilvēka T šūnu leikēmijas vīrusu.

Mātes piena ziedošana ir iespējama, ja mātei donorei ir laba veselība. Donora mātes atbildīga attieksme pret savu veselību, samazina mātes piena piesārņošanas varbūtību ar nevēlamiem elementiem.

Novērtējumu par iespēju izmantot donora pienu savam bērnam veic viņa vecāki. Šim novērtējumam var palīdzēt šādi faktori:

  • donore var ziedot pienu tikai tad, ja veselības stāvoklis to atļauj un netiek konstatētas ar ziedošanu nesaderīgas veselības problēmas;
  • personīga saziņa starp donoru un vienu no vecākiem, kas izvēlējies saņemt donoru pienu;
  • donora mātes asins analīžu rezultāti.

Biežākie gadījumi, kad piena dāvināšana nav iespējama

Ja vēlaties ziedot krūts pienu, lūdzu iepazīstieties ar biežākajiem gadījumiem, kad piena donēšana nav iespējama.

Veselības apsvērumi:

  • garīgo slimību klātbūtne;
  • apstiprināti pozitīvi HIV, cilvēka T-šūnu leikēmijas vīrusa, B un C hepatīta testa rezultāti;
  • HIV nodošanas risks (ieskaitot donora mātes partneri);
  • herpes vai sifilisa akūts periods;
  • atklātu čūlu, asiņošanas, pūslīšu, plaisu klātbūtne krūts vai sprauslu ādā;
  • tiek veikta ķīmijterapija;
  • donormātei veic staru terapijas kursu vai izmeklēšanu ar radioaktīvo izotopu palīdzību;
  • donora māte lieto medikamentus, kas nav saderīgi ar zīdīšanu (jūs varat patstāvīgi pārbaudīt zāļu saderību, mājiens, kā atšifrēt rezultātus);
  • donora māte ir slima ar vējbakām vai jostas rozi.

Dzīvesveids:

  • narkotiku lietošana;
  • sistemātiska alkohola un alkoholisko dzērienu uzņemšana;
  • smēķēšana.
  • Ziedojot pienu priekšlaicīgi dzimušiem un novājinātiem bērniem, dažu augu izcelsmes preparātu lietošana un vitamīnu kompleksu lietošana ir iespējama tikai pēc konsultēšanās ar bērna ārstējošo ārstu.

Sociālie faktori:

  • piespiešana ziedot;
  • kultūras vai reliģijas apsvērumi;
  • personīga nepatika starp konkrētu donoru un vecākiem.

Citi iemesli:

  • nespēja piegādāt pienu savam bērnam;
  • citu personīgo kritēriju neievērošana.

Personīga iepazīšanās ar donoru māti un viņas dzīvesveidu

Pirmie jautājumi, ko vecāki parasti uzdod mammai, kas ir gatava ziedot savu pienu, ir  jautājumi par veselību. Dzīvesveida un veselības apstākļu apspriešana ir normāla un neatņemama piena dāvināšanas sastāvdaļa. Daži vecāki var lūgt donormāti uzrādīt testa rezultātus, daži var lūgt iziet papildu (apmaksātas) pārbaudes. Māte donore var brīvi vienoties par piena dāvināšanu vai atteikties, ja tā uzskata par pareizu – tā ir divu pušu komunikācija. Jāatceras, ka pilnīga un uzticama informācija par piena mātes un piena zīdaiņa veselību ir svarīga abām donoru piena apmaiņas pusēm.

Lai samazinātu piena infekciozā piesārņojuma risku, ir svarīgi veidot personīgas attiecības starp piena saņēmējiem un dāvinātāju, kā arī personīgi izvērtēt vai uzticēties donorei. Tieša piena apmaiņa starp vecākiem ir priekšrocība, jo tā ģimenes var labāk iepazīt viena otru. Personīgi vai pa tālruni vecāki var detalizēti apspriest visus dzīvesveida jautājumus, uzturu, paradumus, lietotās zāles, idejas par tīrību – visus jautājumus, kas vecākiem šķiet svarīgi abās pusēs. Jūs varat apskatīt viens otra sociālo mediju profilus, kas arī var kļūt par vērtīgu informācijas avotu.

Donoru mātes asins analīžu rezultāti

Ārzemēs piena bankas ir izstrādājušas noteiktu standarta testu kopumu, ko veic visi donori. Tas ietver HIV, cilvēka T-šūnu leikēmijas vīrusa, B un C hepatīta, sifilisa un masaliņu testēšanu. Dažos gadījumos tiem pievieno citomegalovīrusa, tuberkulozes un Rietumnīlas vīrusa testus. Vecāki, kas vēlas saņemt pienu, var lūgt apskatīt grūtniecības laikā veiktos testa rezultātus, kā arī lūgt pastāstīt par to, kur piena donore dzemdēja. Ja dzemdības notikušas “parastā” (neinfekciozā) dzemdību nama nodaļā, ir lielāka varbūtība, ka donormāte dzemdējot nav saslimusi ar kādu no iepriekšminētajām infekcijas slimībām.

4. Rūpīga piena apstrāde (atslaukšana, uzglabāšana, transportēšana)

Piena atslaukšana
Piena atslaukšanai var izmantot manuālo vai elektrisko piena pumpi. Ar manuālo piena pumpi atslaukšanas process būs ilgāks, bet ar elektrisko – ātrāks. Izvēle ir piena donores ziņā, galvenais priekšnoteikums ir tas, ka piens tiek atslaukts atbilstoši sanitārajām prasībām, droši un nesagādā diskomfortu. Pirms pirmās lietošanas ir jāsterilizē visas atslaukšanas ierīces daļas, pēc tam pietiek, ja ierīce tiek rūpīgi nomazgāta ar karstu ūdeni un mazgāšanas līdzekļiem vai trauku mazgājamā mašīnā. Starp atslaukšanām savu krūts sūkni varat uzglabāt ledusskapī nesamontētu, taču, lai pārliecinātos, ka nekur nav palicis piens, mazgājot tas ir pilnībā jāizjauc, tostarp tā mazākās daļas.

Neskatoties uz to, ka lielākoties vīrusu slimības, piemēram, B hepatīts un C hepatīts caur pienu netiek nodotas tālāk, svarīgi ir pārtraukt piena atslaukšanu, ja uz ādas novērojami pūslīši vai brūces – pastāv risks, ka inficēšanās var notikt, atvērtajai brūcei saskaroties ar pienu. Tāpēc pirms piena atslaukšanas piena dāvinātājai ir jāpārbauda, vai uz krūtīm un citām ķermeņa daļām nav brūču, čūlu, ieplaisājušas ādas. Tāpat pirms atslaukšanas vienmēr ir jānomazgā vai jādezinficē rokas, kā arī aprīkojums piena savākšanai un uzglabāšanai.

Apkopjot augstāk minēto, pirms piena atslaukšanas nepieciešams:

  • izvērtēt savu dzīvesveidu un veselību un to atbilstību piena dāvināšanai;
  • novērtēt savu pašsajūtu un veselības stāvokli;
  • pārbaudīt krūšu ādu – vai nav novērojami plīsumi vai citi ādas bojājumi;
  • nomazgāt un/vai dezinficēt rokas pirms katras piena atslaukšanas reizes;
  • sterilizēt piena atslaukšanas ierīces un tvertnes pirms un pēc katras piena atslaukšanas reizes.

Uzglabāšana un transportēšana
Atslaukto pienu iespējams uzglabāt speciāli šim nolūkam paredzētos maisiņos, paciņās vai pudelītēs. Svarīgi atcerēties, ka piens var sabojāties nepareizas uzglabāšanas vai transportēšanas dēļ, tāpēc ir svarīgi iepazīties ar noteikumiem kā to pareizi darīt, lai nezaudētu šo brīnišķīgo “šķidro zeltu”. Mātes piens ir svaigs ilgāk nekā govs piens un nesaskābst tik ātri. Aicinām iepazīties ar tabulu “Atslaukta mātes piena uzglabāšana”.

4.2. tabula. “Atslaukta mātes piena uzglabāšana”

>

Piena uzglabāšana/ kondīcija Dziļa sasaldēšana (-18°C) Saldētava (0-18°C) Ledusskapis (4°C) Konteineris ar ledus pakām (15°C) Istabas temperatūra
19-22°C 23-25°C
Svaigi atslaukts Ideāli –
6 mēneši
Ok –
12 mēneši
3 – 4 mēneši Ideāli – 72h Ok –
8 dienas
24h 6 – 10h 4h
Atsaldēts ledusskapī Nesasaldēt atkārtoti Nesasaldēt atkārtoti 24h Neuzglabāt 4h 4h
Atsaldēts, uzsildīts, nav ēsts Nesasaldēt atkārtoti Nesasaldēt atkārtoti 4h Neuzglabāt Līdz barošanas beigām Līdz barošanas beigām
Uzsildīts, ēsts Nelietot Nelietot Nelietot Nelietot Līdz barošanas beigām Līdz barošanas beigām

Donora piena transportēšana
Kad pārvadā pienu, jāņem vērā divi galvenie faktori: piena transportēšanas laikā saglabāt iespējami zemāko temperatūru un minimālu laiku ceļā starp donores ledusskapi/saldētavu un saņēmēju ģimenes ledusskapi/saldētavu. Donorpiena transportēšana ir iespējama vienā pilsētā vai atsevišķos gadījumos visā Latvijā, ņemot vērā iepriekš minētos faktorus.

5. Piena sagatavošana barošanai

Jau piena meklēšanas procesā svarīgi vienoties par to kādā formātā donora piens tiks saņemts – svaigā veidā (atslaukts un atdzesēts) vai sasaldēts.

Pārvadāšanai un drošai uzglabāšanai lietotāju ērtībai ieteicams izvēlēties sasaldētu pienu. Atkarībā no tā, kādā formā tiks saņemts piens, mainīsies nianses tā sagatavošanai, lai paēdinātu zīdaini.

Ja donora piens saņemts svaigā veidā:

  • Ja piens atslaukts nesen un uzglabāšanas termiņš ir neilgs, skatīt 4.2. tabulu “Atslaukta mātes piena uzglabāšana”;
  • pienu, kas atdzesēts ledusskapī un pirms tam nav bijis sasaldēts vai uzsildīts, drīkst pārlikt uz saldētavu, lai pagarinātu tā derīguma termiņu;
  • piena paciņu vai pudelīti uzsildīt silta ūdens peldē līdz piemērotai temperatūrai, tad pārliet pudelē vai krūzītē, lai to piedāvātu zīdainim;
  • atkārtoti sildīt pienu nedrīkst, taču līdz ēdienreizes beigām to var piedāvāt istabas temperatūrā.

Ja donora piens saņemts sasaldētā veidā:

  • Maksimāli ātri novietojiet to sadētavā, lai tas nesāktu atkust;
  • izvēloties porcijas savam zīdainim, izvēlieties piena paciņas ar īsāko derīguma termiņu (skatīt 4.2. tabulu “Atslaukta mātes piena uzglabāšana”);
  • piena paciņu vai pudelīti uzsildīt silta ūdens peldē līdz piemērotai temperatūrai, tad pārliet pudelē vai krūzītē, lai to piedāvātu zīdainim;
  • atkārtoti sildīt pienu nedrīkst, taču līdz ēdienreizes beigām to var piedāvāt istabas temperatūrā.

Neatkarīgi no tā, vai saņemts svaigs vai sasaldēts donora piens, jāveic izvēle par piena “mājas pasterizāciju”. Šo procesu veic, lai maksimāli novērstu iespējamos riskus, barojot zīdaini ar donora pienu. Pasterizācija palīdz iznīcināt lielu daļu vīrusu un baktēriju, ko var saturēt piens, piemēram, HIV, cilvēka T-šūnu leikēmijas vīrusu, citomegalovīrusu, tuberkulozes izraisītāju u.c. Jo īsāka un ātrāka būs karsēšana, jo vairāk vērtīgo vielu tiks saglabātas. Tajā pašā laikā jāņem vērā, ka, pasterizējot pienu, samazinās arī svarīgo uzturvielu daudzums.

Jebkura mātes piena pasterizācija palielina tādu baktēriju kā Bacillus cereus sporulācijas iespējamību. Šīs baktērijas nav kaitīgas laikā dzimušiem zīdaiņiem, bet var palielināt priekšlaicīgi dzimušu bērnu kuņģa-zarnu trakta traucējumu risku. Lai nodotu pienu priekšlaicīgi dzimušiem bērniem, labāk ir izmantot svaigu mātes pienu no pārbaudītām veselām donorēm, kam vecāki uzticas.

Daudzas ģimenes izvēlas barot zīdaiņus ar nepasterizētu pienu, lai nodrošinātu to ar visām tam nepieciešamajām barības vielām. Lietojot svaigu mātes pienu, īpaša nozīme ir uzticamām attiecībām starp ziedotājui un saņēmējģimeni, kā arī precīzas un ticamas informācijas pieejamība par donormātes veselību. Ja šādas attiecības nav iespējamas, piena saņēmēju ģimenei vajadzētu pasterizēt saņemto ziedoto pienu.

Informācija iepazīšanai

Platforma darbojas kā tehnisks resurss, kas sniedz ar mātes piena apmaiņas procesu saistītu informāciju, kā arī ļauj ievietot un iegūt informāciju par mātes piena dāvinātāju un saņēmēju nolūkā padarīt iespējamu šo personu saziņu. Mātes piena apmaiņas process, par kuru savstarpēji vienojas tikai mātes piena dāvinātājs un saņēmējs, nav un nedrīkst tikt saistīts ar platformu vai platformas uzturētāju, šis process ir brīvprātīgs, nekomerciāls un nereglamentēts.

Viss platformā esošais saturs par mātes piena apmaiņas procesu, mātes piena dāvinātāju un saņēmēju kalpo tikai informatīvam mērķim. Šis saturs nav un nevar tikt iztulkots kā ieteikums, padoms, rekomendācija u.tml. rīkoties noteiktā veidā. Visus riskus, kas saistīti ar paļaušanos uz platformas saturu, nes tikai pats platformas satura izmantotājs; nedz platformas uzturētājs, nedz personas, kuru viedokli platformas uzturētājs ir publiskojis platformā, paršiem riskiem nav atbildīgi.

AR MEDICĪNU SAISTĪTOS JAUTĀJUMOS JĀKONSULTĒJAS AR ĀRSTU VAI, KUR TAS IR PIEMĒROJAMS, AR CITU ATTIECĪGO VESELĪBAS APRŪPES SPECIĀLISTU. ŠĀDU KONSULTĀCIJU NEVAR AIZSTĀT PLATFORMAS SATURS.

ATTIECĪBĀ UZ PLATFORMAS DARBĪBAS NODROŠINĀŠANU NAV SNIEGTAS NEKĀDAS GARANTIJAS. PLATFORMAS UZTURĒTĀJS UN PERSONAS, KURU VIEDOKLI PLATFORMAS UZTURĒTĀJS IR PUBLISKOJIS PLATFORMĀ, APROBEŽO SAVU ATBILDĪBU MAKSIMĀLĀ APJOMĀ, KĀDĀ TO PIEĻAUJ PIEMĒROJAMIE NORMATĪVIE TIESĪBU AKTI.