Ekspertu viedokļi

Māra Valdmane

Zobārste, zobu protēziste

Eliksīrs! Burvju dzira! Burtiski maģija, cik varens ir mammas piens katram mazulim. No kāju pirkstiņiem līdz matu galiņiem. Protams, arī zobiem.

Mammas piena vērtību uzskaitīt vienā lapā nudien nav iespējams. Cik perfekti izstrādāta formula, kas piepilda bērniņa vēderu, ir ārkārtīgi garda un nenodara nekādu ļaunumu.

Pirmie piena zobi bērnam izšķiļas apmēram 4 – 6 mēnešu vecumā. Bērns tajā laikā ir lielākoties atkarīgs no mammas klātesamības gan dienā, gan naktī. Un cik labi ir apzināties, ka mammas piens nenodara ļaunumu mazajām pērlītēm, kas izlīdušas virs smaganas.

Zobu caurumi, kā tie tiek dēvēti, ir melnie, pelēkie vai brūnie punktiņi, pleķīši un dobumiņi zobos. Zobu bojājumi rodas baktērijām mutes dobumā apstrādājot ēdienu, un kā gala produktu izdalot skābi, kas šķīdina zobus. Bet galvenais, kas ir šajā procesā jāsaprot- ja baktērijām nebūs, ko ēst, tad viņām nebūs, no kā veidot skābi. Un krūts piens ir viena no retajām lietām, ko baktērijas nemāk pārstrādāt. Lielās molekulas, kas pilnas ar labumiņiem, baktērijām ir pa lielu, lai apēstu, līdz ar to mēs mammas pienu saucam antikariogēnu produktu. Tieši tik forši! Mīļo, auklē un baro, cik vien daudz iespējams!

Bet tomēr maza atkāpe, ka antikariogēns nenozīmē, ka tas aizsargā zobus no citiem produktiem. Ja pusgada vecumā, bērna ēdienkartē ienāk daži papildus produki - kabacis, burkāns kāposts, tad pēc gada vecuma ēdienkarte ir daudz bagātīgāka ar ēdienu, kas bojā zobus. Mammas piens neatbrīvo no zobu tīrīšanas. Tomēr ir labi zināt, ka to var lietot, cik tik tīk!

Lasīt vairāk

Vairāk viedokļu

Jūlija Vanka

zīdīšanas konsultante, bērnu aprūpes speciāliste un projekta “Eko Mammas” līdzdibinātāja

Uz doto brīdi Piena Mammas ir resurss, kurā var atrast visu vienuviet - gan pašu pienu, gan ar tā nodošanu saistītus drošības pasākumus. Lai tas aug un palīdz ģimenēm!

Lasīt visu viedokli

Sandra Lase

M.sc., IBCLC Latvijas Zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociācijas vadītāja

Par mātes piena vērtību viss iespējamais jau ir pierādīts – imunitāte, augšanas faktori, fermenti, cilmes šūnas, labākāsun piemērotākās uzturvielas… vairāk nekā 1000 komponenti, kurus neviens mākslīgais maisījums pagaidām nespēj aizstāt.

Lasīt visu viedokli

Informācija iepazīšanai

Platforma darbojas kā tehnisks resurss, kas sniedz ar mātes piena apmaiņas procesu saistītu informāciju, kā arī ļauj ievietot un iegūt informāciju par mātes piena dāvinātāju un saņēmēju nolūkā padarīt iespējamu šo personu saziņu. Mātes piena apmaiņas process, par kuru savstarpēji vienojas tikai mātes piena dāvinātājs un saņēmējs, nav un nedrīkst tikt saistīts ar platformu vai platformas uzturētāju, šis process ir brīvprātīgs, nekomerciāls un nereglamentēts.

Viss platformā esošais saturs par mātes piena apmaiņas procesu, mātes piena dāvinātāju un saņēmēju kalpo tikai informatīvam mērķim. Šis saturs nav un nevar tikt iztulkots kā ieteikums, padoms, rekomendācija u.tml. rīkoties noteiktā veidā. Visus riskus, kas saistīti ar paļaušanos uz platformas saturu, nes tikai pats platformas satura izmantotājs; nedz platformas uzturētājs, nedz personas, kuru viedokli platformas uzturētājs ir publiskojis platformā, paršiem riskiem nav atbildīgi.

AR MEDICĪNU SAISTĪTOS JAUTĀJUMOS JĀKONSULTĒJAS AR ĀRSTU VAI, KUR TAS IR PIEMĒROJAMS, AR CITU ATTIECĪGO VESELĪBAS APRŪPES SPECIĀLISTU. ŠĀDU KONSULTĀCIJU NEVAR AIZSTĀT PLATFORMAS SATURS.

ATTIECĪBĀ UZ PLATFORMAS DARBĪBAS NODROŠINĀŠANU NAV SNIEGTAS NEKĀDAS GARANTIJAS. PLATFORMAS UZTURĒTĀJS UN PERSONAS, KURU VIEDOKLI PLATFORMAS UZTURĒTĀJS IR PUBLISKOJIS PLATFORMĀ, APROBEŽO SAVU ATBILDĪBU MAKSIMĀLĀ APJOMĀ, KĀDĀ TO PIEĻAUJ PIEMĒROJAMIE NORMATĪVIE TIESĪBU AKTI.